Bezplatná právna pomoc. Áno, aj to je možné.

Autor: David Kapusta | 29.11.2012 o 18:14 (upravené 29.11.2012 o 18:25) | Karma článku: 3.68 | Prečítané  2382-krát

Je to možné, ak som poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi alebo môj súčasný a za 6 predošlých mesiacov uplynulý mesačný príjem nepresiahol sumu 272,41€.Ďalej,ak mám šancu na úspech v spore, čo znamená, že viem označiť dôkazy na preukázanie mojich tvrdení a moje právo nebolo premlčané alebo prekludované. Nakoniec ak hodnota sporu prevyšuje hodnotu 327,20 €, čiže v súčasnosti sumu minimálnej mesačnej mzdy. Toto sú tri základné podmienky nevyhnutné pre získanie bezplatnej právnej pomoci, ktorej poskytovateľom je Centrum právnej pomoci. Štátna rozpočtová organizácia, ktorá poskytuje pomoc ľudom v núdzi od roku 2006. V akých sporoch a situáciách mám nárok na právnu pomoc? Ako mám postupovať, ak chcem požiadať o poskytnutie právnej pomoci? Nasledujúci článok by mal byť stručnou a zrozumiteľnou odpoveďou na tieto otázky.

V akých sporoch a situáciách mám nárok na právnu pomoc?

Centrum poskytuje právnu pomoc v občianskoprávnych, rodinných, pracovnoprávnych, obchodnoprávnych sporoch, v konaní pred súdom v správnom súdnictve a v konaní pred Ústavným súdom Slovenskej republiky.  Spektrum sporov, v ktorých môžem žiadať o právnu pomoc, je rozsiahle, zasahuje do takmer každej oblastí našich životov. Či je to už spor manželov pri vysporiadávaní bezpodielového spoluvlastníctva, spor s mojim  bývalým zamestnávateľom, kde mám za to, že si nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce mu zo zákona a nevyplatil mi odstupné alebo ide o spor s bankou, ktorá mi poskytla úver.

 

Ako mám postupovať, ak chcem požiadať o poskytnutie právnej pomoci?

V prípade ak spĺňam podmienky uvedené v úvode, tak nasledujúcim krokom je podanie žiadosti. Žiadosť nájdem na internetovej stránke alebo na stránke Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. Ďalšou možnosťou je osobne si prísť vziať tlačivo k žiadosti do kancelárie centra pomoci alebo požiadať centrum o zaslanie tlačiva žiadosti poštou. Centrum právnej pomoci nájdem v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Košiciach, v Žiline, v Prešove, v Tvrdošíne, v Liptovskom Mikuláši, v Humennom, v Hlohovci, v Rimavskej Sobote, v Nových Zámkoch, vo Svidníku a v podobe konzultačného pracoviska vo Veľkom Krtíši, v Čadci, v Prievidzi a v Moldave nad Bodvou. Pri vypĺňaní žiadosti je potrebné dokázať svoj príjem v prípade ak nie som poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo príspevku k dávke v hmotnej núdzi. O tom či som naplnil podmienky pre poskytnutie právnej pomoci by malo centrum rozhodnúť do 30 dní.

Akým spôsobom mi centrum pomôže?

Pomoc mi poskytne buď právnik centra, advokát alebo mediátor v prípade mediácie. Právna pomoc môže mať formu právneho poradenstva ( konzultácií), asistencie pri príprave žalobných návrhov a žiadostí, riadneho zastupovania pred súdom advokátom a asistencie pri mediácii, čiže pri mimosúdnom riešení sporu.

Mám právo na pomoc v prípade ak môj príjem presahuje 272,41€ ?

Áno. Mám právo na poskytnutie právnej pomoci s finančnou účasťou v rozsahu 20% trov právneho zastúpenia v prípade ak môj príjem presahuje 1,4-násobok sumy životného minima a súčasne nepresahuje  1,6-násobok uvedenej sumy. To znamená, že mám nárok na pomoc, ale po vyčíslení trov právneho zastúpenia som povinný zaplatiť 20% z vyčíslenej sumy. Rovnako ako pri bezplatnej právnej pomoci sa vyžaduje pre poskytnutie pomoci s finančnou účasťou podmienka úspešnosti sporu, resp. nemôže ísť o zrejmú bezúspešnosť sporu a hodnota sporu musí prevýšiť hodnotu minimálnej mzdy ustanovenej zákonom.

Viac informácii nájdete na stránke centra právnej pomoci www.legalaid.sk a v zákone č. 327/2005 Z.z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z.z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z.z.

Suma životného minima pri plnoletej osobe je 194,58 €.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

WWW.SME.SK

Hedviga Malinová Žáková: Nestojím o ničí falošný súcit

Na súd Hedviga Žáková Malinová nepríde, svojou prítomnosťou ho nechce legitimizovať.

LIPTOV.SME.SK

Ľudia z hotela utekali len v tom, čo mali na sebe. Ostatné zhorelo

Požiar v hoteli Junior v Jasnej vyhnal nadránom z postelí viac ako 130 hostí.

EKONOMIKA.SME.SK

Zatepľovali ste? Možno budete musieť znova

Technická úroveň zateplených budov je odlišná. Do roku 2005 dosahovala hrúbka izolácie päť centimetrov, dnes vyše desať.


Už ste čítali?