Biológia pre gymnázia alebo neúplná pravda pre stredoškolákov...

Autor: David Kapusta | 10.9.2008 o 0:31 | Karma článku: 12,33 | Prečítané:  4641x

V živote sa stáva, že nie vždy sa dozvieme úplnú pravdu a spoznáme druhú stranu informácie, ktorú sa dozvedáme. Nepísal by som o tom, ak by som sa s tým nestretol v učebnici Biológie pre stredoškolákov.

Prosím, dovoľte mi odhaliť aj druhú stranu informácií, s ktorými sa stretávajú stredoškoláci.

V učebnici Biológia 4 ( žltá farba) na 6. strane v Úvode do klasifikácie organizmov sa stredoškoláci stretnú s menom Ernst Haeckel a jeho biogenetickým zákonom. Práve tento zákon je tou neúplnou informáciou.

Pán Haeckel bol nemecký zástanca darwinizmu a osobnosť, ktorá venovala celý svoj život výskumu, vytvorila vývojový strom s človekom umiestneným na vrchole a vyslovil už spomínaný biogenetický zákon. Možno sa pýtate, a čo ten biogenetický zákon vlastne je?

Haeckelova teória hovorí, že žijúce embryá prechádzajú evolučným procesom, ktorým údajne prešli jeho predkovia. Podľa teórie má ľudské embryo v tele matky postupne znaky ryby, plazu, cicavca a nakoniec človeka.

Zaujímavá teória, ale dnes už vieme, že táto teória je chybná a vývojový proces, ktorý opísal Haeckel nie je pravdivý. Napr., „žiabre“, ktoré je možné počas embryonálneho štádia pozorovať sú v skutočnosti vývojovými fázami stredoušného kanálu a prištítnych teliesok. Haeckelov biogenetický zákon je už niekoľko rokov vyvrátený a mŕtvy. Ontogenéza nie je fylogenézou.

Prečo sa dostáva už desaťročia neaktuálny zákon do našich učebníc, ktoré odporúča Ministerstvo školstva? Po prečítaní pasáže o biogenetickom zákone pôsobí celý text dôveryhodne, ako keby išlo o všeobecnú známu skutočnosť. Áno, je to pravda, že túto teóriu vyslovil pán Haeckel, ale prečo nám nikto v učebnici nenapísal, že táto teória nie je aktuálna a nie pravdivá? Prečo sa vôbec objavila zmienka o tomto zákone?

Možno si poviete, že ide o maličkosť, ale spojenie zanedbateľných maličkostí môže vytvoriť polopravdy a nie čisto objektívne informácie. Dávajme si pozor.

Ďakujem, že ste si prečítali článok a ak si stredoškolák, tak si nalistuj 6. stranu žltej Biológie 4, zadaj na wikipedii Recapitulation theory a presvedč sa sám.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?