Bezplatná právna pomoc. Áno, aj to je možné.

Autor: David Kapusta | 29.11.2012 o 18:14 | (upravené 26.5.2016 o 0:46) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  3141x

Je to možné, ak som poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi alebo môj súčasný a za 6 predošlých mesiacov uplynulý mesačný príjem nepresiahol sumu 272,41€.Ďalej,ak mám šancu na úspech v 

V akých sporoch a situáciách mám nárok na právnu pomoc?

Centrum poskytuje právnu pomoc v občianskoprávnych, rodinných, pracovnoprávnych, obchodnoprávnych sporoch, v konaní pred súdom v správnom súdnictve a v konaní pred Ústavným súdom Slovenskej republiky.  Spektrum sporov, v ktorých môžem žiadať o právnu pomoc, je rozsiahle, zasahuje do takmer každej oblastí našich životov. Či je to už spor manželov pri vysporiadávaní bezpodielového spoluvlastníctva, spor s mojim  bývalým zamestnávateľom, kde mám za to, že si nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce mu zo zákona a nevyplatil mi odstupné alebo ide o spor s bankou, ktorá mi poskytla úver.

 

Ako mám postupovať, ak chcem požiadať o poskytnutie právnej pomoci?

V prípade ak spĺňam podmienky uvedené v úvode, tak nasledujúcim krokom je podanie žiadosti. Žiadosť nájdem na internetovej stránke alebo na stránke Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. Ďalšou možnosťou je osobne si prísť vziať tlačivo k žiadosti do kancelárie centra pomoci alebo požiadať centrum o zaslanie tlačiva žiadosti poštou. Centrum právnej pomoci nájdem v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Košiciach, v Žiline, v Prešove, v Tvrdošíne, v Liptovskom Mikuláši, v Humennom, v Hlohovci, v Rimavskej Sobote, v Nových Zámkoch, vo Svidníku a v podobe konzultačného pracoviska vo Veľkom Krtíši, v Čadci, v Prievidzi a v Moldave nad Bodvou. Pri vypĺňaní žiadosti je potrebné dokázať svoj príjem v prípade ak nie som poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo príspevku k dávke v hmotnej núdzi. O tom či som naplnil podmienky pre poskytnutie právnej pomoci by malo centrum rozhodnúť do 30 dní.

Akým spôsobom mi centrum pomôže?

Pomoc mi poskytne buď právnik centra, advokát alebo mediátor v prípade mediácie. Právna pomoc môže mať formu právneho poradenstva ( konzultácií), asistencie pri príprave žalobných návrhov a žiadostí, riadneho zastupovania pred súdom advokátom a asistencie pri mediácii, čiže pri mimosúdnom riešení sporu.

Mám právo na pomoc v prípade ak môj príjem presahuje 272,41€ ?

Áno. Mám právo na poskytnutie právnej pomoci s finančnou účasťou v rozsahu 20% trov právneho zastúpenia v prípade ak môj príjem presahuje 1,4-násobok sumy životného minima a súčasne nepresahuje  1,6-násobok uvedenej sumy. To znamená, že mám nárok na pomoc, ale po vyčíslení trov právneho zastúpenia som povinný zaplatiť 20% z vyčíslenej sumy. Rovnako ako pri bezplatnej právnej pomoci sa vyžaduje pre poskytnutie pomoci s finančnou účasťou podmienka úspešnosti sporu, resp. nemôže ísť o zrejmú bezúspešnosť sporu a hodnota sporu musí prevýšiť hodnotu minimálnej mzdy ustanovenej zákonom.

Viac informácii nájdete na stránke centra právnej pomoci www.legalaid.sk a v zákone č. 327/2005 Z.z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z.z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z.z.

Suma životného minima pri plnoletej osobe je 194,58 €.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?