V Bystrici sme odkryli pamätník človeku ktorý odkrýval minulosť

Autor: David Kapusta | 17.6.2013 o 19:21 | (upravené 18.6.2013 o 8:55) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  606x

Odkrývanie odkrývania.  Svojrázny názov odkrývania pamätníka banskobystrického rodáka a statočného bojovníka za slobodu, Jána Langoša. V sobotu, presne 7 rokov od tragickej nehody zakladateľa Ústavu pamäti národa som mohol spoločne s ďalšími hosťami spomínať na silného človeka, ktorý sa nebál odkrývať minulosť nášho národa.

 Ján Chmelík

V sobotu bolo príjemné slnečné popoludnie v Banskej Bystrici a po dlhšom čase som sa mohol pustiť do ešte príjemnejšieho ničnerobenia.  V rámci extrémne náročného popoludňajšieho programu som sa znenazdajky a neplánovane ocitol v Záhrade – Centrum nezávislej kultúry. V priestoroch centra bolo nezvyčajne živo a ľudia prichádzali v čoraz väčších skupinkách. Čo sa tu bude diať? Na dverách som zbadal plagát s nápisom „ Odkrývanie odkrývania – odkrývanie pamätníka a večer venovaný spomienke na Jána Langoša „ Ostal som a neľutujem.

Počas celého večera zaznelo mnoho slov vďaky, úcty, spomienok a nazerania do budúcnosti. Uvedomil som si v čom spočívala veľkosť tohto človeka. Bola to morálna sila a odvaha. Odvaha bez zbrane bojovať za slobodu, za slobodu svojho svedomia. Odvaha odkrývať minulosť, ktorú by mnohí najradšej zmazali. Odvaha vydať sa na cestu reflexie a odhaľovania neprávostí, prenasledovaní a hriechov minulých komunistických a fašistických režimov.

Som o tom presvedčený, že takých ľudí potrebujeme aj dnes. Potrebujeme nezabúdať na svoju minulosť a mať odvahu pozerať sa späť. Táto potreba by mala byť o to viac intenzívnejšia  v prostredí dnešnej Európy a Slovenska, kde nové latentné podoby extrémizmu a neslobody v nás stále driemu a sú na vzostupe. Nemusíme ísť ďaleko, stačí sa pozrieť k našim južným susedom alebo na naše jednofarebné zasadanie vlády, vlády jedného vodcu, jednej strany a možno aj jedného hesla:  „chcem mať viac!“

Marcus Tullius Cicero povedal o histórii : „Dejiny sú svedkami času, svetlom pravdy, živou pamäťou, učiteľkou života a poslom minulosti.“ Slová platné vtedy, dnes aj zajtra. História nás môže naučiť neopakovať naše chyby, avšak záleží či budeme na jej „ hodinách“ dávať pozor.

Ďakujem Jánovi Langošovi za jeho silu a odvahu a ďakujem všetkým tým, ktorí usilovne bojovali za to, aby sme mohli v Bystrici spomínať na to, aké je dôležité odkrývať svoju vlastnú minulosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kaddáfí zachránil nemecký klub. Niečo za to však chcel

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.


Už ste čítali?