V Bystrici sme odkryli pamätník človeku ktorý odkrýval minulosť

Autor: David Kapusta | 17.6.2013 o 19:21 | (upravené 18.6.2013 o 8:55) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  624x

Odkrývanie odkrývania.  Svojrázny názov odkrývania pamätníka banskobystrického rodáka a statočného bojovníka za slobodu, Jána Langoša. V sobotu, presne 7 rokov od tragickej nehody zakladateľa Ústavu pamäti národa som mohol spoločne s ďalšími hosťami spomínať na silného človeka, ktorý sa nebál odkrývať minulosť nášho národa.

 Ján Chmelík

V sobotu bolo príjemné slnečné popoludnie v Banskej Bystrici a po dlhšom čase som sa mohol pustiť do ešte príjemnejšieho ničnerobenia.  V rámci extrémne náročného popoludňajšieho programu som sa znenazdajky a neplánovane ocitol v Záhrade – Centrum nezávislej kultúry. V priestoroch centra bolo nezvyčajne živo a ľudia prichádzali v čoraz väčších skupinkách. Čo sa tu bude diať? Na dverách som zbadal plagát s nápisom „ Odkrývanie odkrývania – odkrývanie pamätníka a večer venovaný spomienke na Jána Langoša „ Ostal som a neľutujem.

Počas celého večera zaznelo mnoho slov vďaky, úcty, spomienok a nazerania do budúcnosti. Uvedomil som si v čom spočívala veľkosť tohto človeka. Bola to morálna sila a odvaha. Odvaha bez zbrane bojovať za slobodu, za slobodu svojho svedomia. Odvaha odkrývať minulosť, ktorú by mnohí najradšej zmazali. Odvaha vydať sa na cestu reflexie a odhaľovania neprávostí, prenasledovaní a hriechov minulých komunistických a fašistických režimov.

Som o tom presvedčený, že takých ľudí potrebujeme aj dnes. Potrebujeme nezabúdať na svoju minulosť a mať odvahu pozerať sa späť. Táto potreba by mala byť o to viac intenzívnejšia  v prostredí dnešnej Európy a Slovenska, kde nové latentné podoby extrémizmu a neslobody v nás stále driemu a sú na vzostupe. Nemusíme ísť ďaleko, stačí sa pozrieť k našim južným susedom alebo na naše jednofarebné zasadanie vlády, vlády jedného vodcu, jednej strany a možno aj jedného hesla:  „chcem mať viac!“

Marcus Tullius Cicero povedal o histórii : „Dejiny sú svedkami času, svetlom pravdy, živou pamäťou, učiteľkou života a poslom minulosti.“ Slová platné vtedy, dnes aj zajtra. História nás môže naučiť neopakovať naše chyby, avšak záleží či budeme na jej „ hodinách“ dávať pozor.

Ďakujem Jánovi Langošovi za jeho silu a odvahu a ďakujem všetkým tým, ktorí usilovne bojovali za to, aby sme mohli v Bystrici spomínať na to, aké je dôležité odkrývať svoju vlastnú minulosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

OBJEKTÍV

Pozrite si prvú minútu po jadrovom teste na dobových fotkách

Jadrové testy snímali desiatky kamier.


Už ste čítali?