Som v Holandsku

Autor: David Kapusta | 28.5.2015 o 22:17 | (upravené 26.5.2016 o 0:43) Karma článku: 8,77 | Prečítané:  1697x

Je to presne rok,kedy som si povedal, že chcem študovať v zahraničí, a tak rozšíriť svoje obzory a získať nové skúsenosti. Zistil som, že možností je veľa, no napokon ma okolnosti a moje finálne rozhodnutie priviedli do Holandska.

Študujem v meste Rotterdam v rámci medzinárodného študijného programu financie a účtovníctvo. Som tu len 18 dní, no rád by som sa s Vami podelil o moje prvé dojmy a výsledky každodenného pozorovania a žitia.

Oranžové kraľovstvo tulipánov a drevákov, domovina  Vincent van Gogha či Rembrandta. Zjednotenú podobu dnešného Holandska poznáme od roku 1581. Silná protestantská tradícia,   a odpútanie sa od Habsburgskej monarchie zaručili krajine relatívne samostatnú cestu obchodného a námorného úspechu od stredoveku až po súčasnosť. Hlavné mesto Amsterdam, sídlo štátnych inštutúcií a kráľovskej rodiny je mesto Haag. Krajina patrí medzi 20 najbohatších krajín sveta ( podľa HDP na obyvateľa), podľa World Happiness Report, patria Holanďania medzi 7. najštastnejších ľudí na svete. A myslím, že je to naozaj pravda!

Holandsko je krajinou šokov. Prvý šok som zažil, ako šofér zo Slovenska. Perfketné cesty bez jám, výmoľov a preliačin. Krajina má hustú cestnú sieť. Diaľnice sú pre nás bezplatné a sú vo výbornom stave. 

Cesty tu nie sú výborné len pre motoristov, ale aj cyklistov. Holandsko je krajina bicyklov. Či sú to školáci, bankári alebo tetušky na dôchodku, všetci chodia na bicykli, a zdá sa, že ich to baví. Pri prechádzaní cez cestu , resp. cez priechod pre chodcov, zažívam každodenne šok. Holandskí šoféri ma púšťajú pri prechádzaní cez priechod pre chodcov.  Holandskí šoféri sú natoľko zdvorilí a ohľaduplní, že zastavia, hoci ja som sa ani ešte nerozhodol cez cestu prejsť! Na Slovensku podobný zážitok mávam snáď len raz do roka.

 

Ľudia sú tu veľmi otvorení a milí. Ďaľší šok. Predavačka v obchode, študijná referentka, pracovník na pošte, či chlapík od plynárov, ktorí bol včera odpísať plyn. Všetci sa usmievajú od ucha k uchu a majú dobrú náladu, a pritom necítim marihuanový závan. 

Som tu už 18 dní, ale zatiaľ som nevidel autá typu BMW X6, Lexus RX či mercedes GLK. Holanďania jazdia väčšinou na autách malej a strednej triedy a nemyslím si, že by na to nemali.

Symbióza medzi ľudmi a prírodou. Ráno keď idem do školy, vždy sa zdravím labutej rodinke, ktorá býva vedľa pri jazierku. Pri moderných domoch, niekoľko kilometrov od centra Rotterdamu možno vidieť bažanty kačky či kone pasúce sa na záhradách, cestičkách a kanáloch. Holanďania sa neodeľujú od sveta zvierat, ale žijú spolu s nimi.

Liberálnosť patrí medzi hodnoty tohto kráľostva, a sú tu na to veľmi hrdí. Za rohom si môžem kúpiť kvalitný hašiš. Na ulici ma zastaví pán a vloží mi do rúk letáčik s pozvánkou na kresťanské prebudenecké stretnutie, a o pár krokov ďalej vidím vo výkladoch nahé podnikateľky lákajúce svojich zákazníkov. Možno pre niekoho “ nebeské” kráľovstvo. Oranžová je fajn. Budúcnosť je Orange. Asi takto vidím Holandsko.

 

Kráľa som ešte nevidel, ale všetci obyvatelia kráľovstva sú štastní. Bude to dobrý kráľ? :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

OBJEKTÍV

Pozrite si prvú minútu po jadrovom teste na dobových fotkách

Jadrové testy snímali desiatky kamier.


Už ste čítali?