Prečo je Sulík Nemcom na smiech ?

Autor: David Kapusta | 9.3.2016 o 2:30 | (upravené 26.5.2016 o 0:49) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  4837x

Keď som videl pána Sulíka v nemeckej televízii, tak som sa nesmial ako diváci v Berlíne.  O chvíľu bude tento zabávač u nás premiérom, možno preto mi nebolo do smiechu. Spravil som malú analýzu jeho niekoľkých výrokov.

V utorok na svojej facebookovej stránke zverejnil zostrih diskusnej  relácie aj s titulkami. Na základe tohto zostrihu som spravil malú “analýzu” jeho výrokov a vysvetlím prečo si myslím, že je na smiech. Začnem od konca.

Pán Sulík rozumiete pod Európskou úniou hodnotové spoločenstvo?

Odpovedá, že stále počúva, že Európa je hodnotové spoločenstvo, a k tomu dodáva, že to nie je pravda. Už zmluva zakladajúca Európske hospodárske spoločenstvo z roku 1957 spomína zásady solidarity vo svojej preambule. Touto zmluvou vzniká napríklad Európsky sociálny fond, ktorý mal za úlohu zlepšovať možnosti zamestnávania procovníkov a prispieť k zvýšeniu ich životnej úrovne. Postupne vznikajú ďalšie fondy, ktoré sú výsledkom spoločnej regionálne politiky, ktorá je vo svojej podstate odvodená od morálnych princípov a hodnôt. Maastrichtská zmluva, ktorá založila Európsku úniu v roku 1993 zakladá Európsku úniu, ako samostatný subjekt medzinárodného práva sui generis. Už vtedy nešlo len o voľný obchod, a voľný pohyb tovarov, služieb a kapitálu. Bol vytvorený celý inštitucionálny systém, takže nejde len o akúsi zmluvu medzi dvoma štátmi.

Sulík hovorí, že únia nie je solidárne spoločenstvo a argumentuje článkom 125 Lisabonskej zmluvy.  Tento článok stanovuje viacero pravidiel v rámci hlavy Hospodárska a Menová politika. Jedno pravidlo hovorí, že členský štát nezodpovedá za záväzky ani nepreberá záväzky ústredných vlád, regionálnych, miestnych a iných verejných orgánov.  Ale ako môže ustanovenie jedného pravidla v rámci “ Lisabonskej zmluvy” negovať skutočnosť, že Únia je solidárne spoločenstvo? Konsilidované znenie Zmluvy o EU a Zmluvy o fungovaní EÚ obsahujú ďalších 357 článkov v rámci ktorých sú ďalšie pravidlá, ktoré sú dôkazom solidarity. Dôkazom toho sú regionálna politika a kohézna politika Európskej únie. Pán Sulík, toto nie je argumentácia hodná racionálneho človeka. Naozaj si myslíte, že jeden článok môže hovoriť o charaktere Európskej únie?

Sulík ďalej hovorí, že ide o zmluvné spoločenstvo, kde musí platiť Clara Pacta Boni Amici a dodáva, že elity zmluvy porušujú. Priznám sa, že neviem ktorú situáciu má na mysli. Môže ich byť samozrejme viacero, kedy došlo k porušeniu zmluvy. No, najprv k právnej zásade zävazkového práva Clara Pacta Boni Amici. V doslovnom znení to znamená Jasné Zmluvy, Dobrí Priatelia. Parafrázovane môžeme povedať jasné zmluvy robia dobrých priateľov. Zjednodušene povedané, táto zásada hovorí, že je dobré mať spísanú jasnú, zrozumiteľnú a dobre zadefinovanú zmluvu vo všetkých jej čiastiach, aby sme predišli tak nedorozumeniam, či komplikáciam pri uplatňovaní práva. Keď to teraz prenesieme na slová pána Sulíka. Priznám sa, nerozumiem čo chcel tým povedať. Domnievam sa, že možno mal na mysli inú zásadu, ktorou je Pacta Sunt Servanda - zmluvy musia byť dodržiavané. Nemá v tom tak trošku pán Sulík guľáš? Čo sa týka porušovania zmlúv, áno, porušujú sa povinnosti vyplývajúcej zo zakladajúcich zmlúvEU, aj samotná Únia robí chyby, štáty pri uplatňovaní práva únie robia chyby. Avšak, je tu na to Súdny dvor Európskej únie, ktorý rieši a rozhoduje o tomto porušovaní. To je dôkazom toho, že si nikto naivne nemyslel, že dohody sa budú vždy dokonale dodržiavať. Každopádne ja tam nevidím logiku a smerovanie tej argumentácie. 

 

Pán Sulík a nemyslíte si, že je pokrytecké, keď využívate toľké roky výhody Únie a keď sa má  riešiť spoločne problém, tak sa chovávate?

Tu prichádza najväčšie zosmiešnenie. Najprv zdôrazní, že koľko peňazí prispievame približne do rozpočtu Únie, čo predstavuje 1 miliardu. A potom, že 3 milardy máme právo čerpať. A teraz prichádza gól. Pán Sulík povie, že tieto peniaze z eurofondov priniesli korupciu, pretože ľudia majú pocit, že nikomu nepatria.  Pán Sulík, stále sme beneficienti zdrojov z EÚ a viac dostávame ako dávame. Je to len náš problém, že tu máme korupciu. Korupcia tu bola aj pred tým a bola by aj bez eurofondov. Áno, je to problém transparentnosti čerpania fondov, zložitý proces a mechanizmus získania tejto pomoci, no predovšetkým je to náš problém, slovenský problém rozkrádania a využívania niečoho čo je tzv. “ free lunch”. Nehovoriac o probléme programovania a zacieľovania týchto peňazí. Analogicky by sme v argumentácii mohli použiť argument : “ Zrušme peniaze, spôsobujú korupciu”  Pán Sulík rád hovorí o neúprosnej logike, ale žial ako politik je v argumentácii nepresný a zdanlivo logický. 

V takejto “analýze” by sme podobným štýlom mohli pokračovať ďalej. Všímam si výroky pána Sulíka od začiatku jeho politickej kariéry a veľmi si ho vážim, pretože priniesol do politiky odbornosť, no takisto vidím ako zlyháva v niektorých témach. Svojím euroskeptickým populizmom škodí našim záujmom a niekedy robí zo seba šaša. Európa nie je len o obchode, ale stojí aj na hodnotových základoch. Únia je v kríze a potrebujeme hľadať riešenia a nie štekanie, ktoré privoláva len voličov, ktorí uveria vašim lúbivým “logickým” formuláciam. 

Európa sa nachádza v kríze. Nevieme ako bude vyzerať Únia o 2 roky, no jedno nám je isté. S Nemeckom musíme mať vždy dobré vzťahy, už len z našej proexportnej podstaty ako krajiny. Pán Sulík si nemôže dovoliť štekať na Nemecko, navyše v situácii ak chce byť premiérom Slovenska.

Pán Sulík, prosím nerobte už zo seba šaša v nemeckých Televíziách, takto si premiéra Slovenska nepredstavujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.


Už ste čítali?